czwartek, 17 marca 2016

Recenzja książki Zombie.pl

Kilka dni temu udało mi się ukończyć książkę pod tytułem "Zombie.pl", pióra Cichowlasa Roberta oraz Radeckiego Łukasza. 

Ach wypadałoby zaznaczyć, że jestem ogromnym fanem tematyki żywych trupów więc przygotujcie się, że ciężko będzie mi podejść do tematu obiektywnie.

Dzieło to opowiada o Karolu Szymkowiaku, restauratorze, który może mieć praktycznie wszystko. Stać go na drogie alkohole, jeszcze droższe auta czy inne rzeczy o których zwykły śmiertelnik może tylko pomarzyć. Fakt faktem jego relacje z żoną i trzy letnim synem nie wyglądają ostatnio najlepiej.... Szymkowiak zdaje sobie z tego sprawę i postanawia zmienić swoje podejście. Mniej czasu poświęcać pracy a więcej rodzinie. 

Oczywiście nic nie jest takie proste. Różne rzeczy stają nam na drodze w takich momentach. Karolowi na przykład przeszkodziły tytułowe Zombie. 

Z miejsca muszę powiedzieć, że bardzo spodobał mi się fakt osadzenia miejsca akcji w Polsce. Miło jest poczytać o "spostapionym" Gdańsku czy Malborku. Albo raczej o całej Ojczyźnie spowitej apokalipsą. 

Cała fabuła toczy się szybko. Brak tu egzystencjalnej paplaniny w ogromnych ilościach (czasem się znajdzie, ale wychodzi to na plus) tak więc osoby szukające zombie w książce o zombie dostaną zombie. Nie musicie się obawiać, że będzie to telenowela gdzie truposze grają trzecie skrzypce. Postaci drugoplanowe są różnorodne i dają się polubić. W końcu komu nie przypadłaby do gustu "tancerka egzotyczna po kulturoznawstwie" :) 

O humorze wspominałem? Jest go całkiem sporo. Często nie jest wypowiedziany wprost ale wprawny czytelnik powinien wyłapać go bez problemu. Mnie osobiście bardzo rozbawiła scenka z zombiakiem posiadającym "nieregularną grzywkę". 

Ogólnie rzecz biorąc mamy tutaj solidny horror, z dawką humoru i potężną łyżką Słowiańszczyzny. Oczywiście było kilka sytuacji w których zaleciało mi lekkim "kiczem" czy opis danego miejsca/osoby niezbyt do mnie przemówił, ale to nie szkodzi. Bardzo mocno wyczekuję kolejnej części. 

Moja ocena?

8/10 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz